Депресията е една от болестите на 21 век.
Тя в най-общия случай е психическо състояние при което се характеризира с меланхолия, тъга, отчаяние и унилост, която може да трае различен период от време. Ако психическото разстройство трае прекалено дълго може да става въпрос за заболяване наречено клинична депресия.
Според проведени анализи за проявите на депресия в страните от ЕС, около 8 на 100 от българите страдат от различни форми на депресивни симптоми.
Много и различни биологични, психични и социални фактори могат да предизвикат депресия. Признаците са липса на енергия, загуба на апетит, безсъние, повишена емоционалност, раздразнителност, еуфория и др. Комбинацията от симптоми може да включва лошо настроение, загуба на интерес, чувство на тъга или емоционална празнота, усещане за безполезност или вина.
Тревожният и непрестанно мислещ ум определено не работи за вас и зависи изцяло от вас да го промените. Безпокойството освен, че влошава качеството ви на живот и не позволява да му се насладите и да го изживеете, а и влияе лошо на физиологията на тялото. Отделянето на стресови хормони (адреналин, кортизол) активира каскада от биохимични процеси, които непрекъснато държат тялото в напрежение.