Описание
Джинджифилът е една от най-здавословните храни в света. Известен е още като исиот или имбир. Богат източник на манган, магнезий, калий, мед, желязо, цинк, фосфор, витамини В3, В6, С, аминокиселини и др.
Джинджифилът придава специфичен пикантен и ароматен вкус на много ястия към които се добавя. Участва в половината китайски и аюрведични рецепти. Това е важна билка, която намалява токсичността и балансира останалите билки в рецептите.
Произхожда от Китай. Действа стимулиращо на апетита, отлично газогонно средство (подобрява отделяне на чревни газове) и е чревен спазмолитик (облекчава и успокоява храносмилателния тракт).
Действа разхлабващо (лаксативно) и отпускащо на мускулите на червата. Тонизира и отстранява умората. Билката е дар от природата.
Ползата от джинджифила, като лечебна храна, е добре позната в Азия.
В превод от санскрит джинджифил означава “универсално лекарство”. Според китайската медицина въздейства на сърце, бял дроб и стомах. За медицински цели се използва коренището.
Биологично-активните вещества, които съдържа коренището на джинджифила са джинджероли, шогаоли и етеричните масла: джинджиберон, цинеол, камфин, феландрен. Тези вещества стимулират храносмилането, повишават секрецията на храносмилателните сокове, неутрализират стомашните киселини и тонизират мускулите на храносмилателния тракт.
Джинджеролите успокояват гаденето и повръщането. В цял свят е признат ефектът им при гадене – прилагат се при кинетоза (морска болест, пътуване със самолет) и храносмилателни неразположения (разстройство, повръщане, диария). Джинджеролите имат свойството да възпират развитието на хеликобактер пилори. Джинджеролите и шогаолите са с доказани противоракови свойства. Д-р Ребека Луи от университета в Мичиган доказва с лабораторни експерименти, че джинджеролите убиват ракови клетки на яйчниците, като причиняват апоп- тоза (програмирана клетъчна смърт) и фагоцитоза (самопоглъщане). Д-р Чунг Чен и колеги пък представят безспорни доказателства, че шогаолите причиня- ват апоптоза в раковите клетки.
Състав:
α-пинен:0,2 %
Камфен: 6,54 %
Лимонен: 2,24 %
Зингибер: 32,13 %
Фарнезен: 9,06 %
Бета-бисаболен: 6,09 %
Феландрен: 19,19 %